Stanisław Frączysty „ Sokół” z Chochołowa

W marcu na zaproszenie nauczycielki historii Ewy Sakowicz gościliśmy absolwentkę naszej szkoły Marię Frączysty, która przedstawiła uczniom niezwykłą historię swojego dziadka, legendarnego kuriera tatrzańskiego Stanisława Frączystego. W czasie II wojny światowej był on uczestnikiem ruchu oporu i żołnierzem AK. Jako kurier tatrzański przeprowadził z Węgier do Polski między innymi marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Za swoją patriotyczną działalność był więziony w niemieckich obozach śmierci w Auschwitz i Buchenwaldzie. Po wojnie za swą niezłomną postawę został odznaczony wieloma wysokimi odznaczeniami państwowymi . W pięknych słowach opowiedziana przez wnuczkę Marię historia losów jej dziadka nie tylko przybliżyła uczniom jego bohaterskie dokonania, ale również wezwała młodych ludzi do kultywowania jego patriotycznych tradycji.