Mariusz Zaruski usłyszał zew gór, zamieszkał w Zakopanem i z entuzjazmem zaczął zdobywać tatrzańskie szczyty. Osoba patrona i Jego pasja zapraszają nas do podążania Jego śladem, dlatego od wielu już lat, co roku, pod koniec września lub na początku października w naszej szkole odbywa się Rajd Mariusza Zaruskiego. W wyznaczonym dniu cała uczniowska brać, od najmłodszych do najstarszych, pod baczną opieką wychowawców, przewodników i rodziców wyrusza na górskie szlaki, aby wędrować śladami swojego Patrona i cieszyć się pięknem otaczającej nas przyrody.

Rajdowi Mariusza Zaruskiego od początku towarzyszą konkursy: fotograficzny i plastyczny, wzbudzając duże zainteresowanie wśród uczestników. Najlepsze prace są nagradzane podczas szkolnej dyskoteki, będącej podsumowaniem rajdu. Coroczne wspólne wycieczki w góry są piękną tradycją, której jesteśmy i pozostaniemy wierni. Zobowiązują nas do tego słowa Mariusza Zaruskiego: „Błogosławione niech będą morza, góry wysokie i wielkie pustynie, albowiem one są źródłem siły”.