Wycieczka klasy II do Bochni

15 listopada zabrałam swoich wychowanków z klasy 2a na wycieczkę do kopalni soli w Bochni. Pobyt w najstarszej polskiej kopalni soli okazał się ciekawą i tajemniczą przygodą. Na głębokości ok.230 metrów czekał na nas dobry duch kopalni – Skarbnik, który opowiedział  jak dawniej górnicy wydobywali sól, oraz uświadomił  co w życiu jest najważniejsze, najcenniejsze, a mianowicie: „nie bogactwo, ale dobre serce”. Uczniowie zwiedzali  m.in. najstarszy w kopalni szyb z połowy XIII w., komory kieratowe z ekspozycją dawnych maszyn i urządzeń górniczych, stajnię  dla koni, które kiedyś pracowały w kopalni, a także kaplicę św. Kingi – patronki górników solnych.
Przemierzając podziemne wyrobiska uczniowie bardzo uważnie przyglądali się „solnym kalafiorom” z których kapały kropelki wody. Legenda głosi, że jeżeli komuś kropelka spadnie na głowę – ta osoba będzie bardzo mądra, jeśli na dłoń – będzie bogata, a gdy na plecy czeka ją ciężka praca przez całe życie. Z wycieczki przywieźliśmy mnóstwo wrażeń i woreczek bocheńskiej soli.
       Napisała Zofia Skowronek