Wycieczka klasy 4a

W dniach od 04.05 do 05.05.2023r. uczniowie klasy 4a  wraz z wychowawcą Pauliną Zwijacz i opiekunami p. Anną Matanyj oraz p. Janem Majerczykiem uczestniczyli w wycieczce do Krakowa, Kopalni Soli w Bochni i Dobczyc.
Pierwszego dnia uczniowie wzięli udział w warsztatach w Żywym Muzeum Obwarzanka w Krakowie. Poznali historię obwarzanka i  dowiedzieli się dlaczego nie należy mylić go z preclem. Odkryli jego tajemnice oraz unikatowy proces jego produkcji. Po zakończeniu pokazu każdy otrzymał dyplom i własnoręcznie wykonanego obwarzanka.                            Następnie grupa udała się na spacer po Starym Mieście, zwiedziła Rynek wraz z jego najcenniejszymi zabytkami jak: Kościół Mariacki, Kościół św. Wojciecha, Wieżę Ratuszową, Pomnik Adama Mickiewicza i Sukiennice. Poznała także historię Pomnika Grunwaldzkiego oraz Barbakanu. Potem uczniowie wyruszyli do Kopalni Soli w Bochni, gdzie czekała na  nich cała gama atrakcji: zjazd do kopalni prawdziwą windą górniczą, zwiedzanie kopalni z podziemną ekspozycją multimedialną, przeprawa łodzią, przejazd kolejką, zabawy sportowe i dyskoteka. Największą rozrywkę zapewniła  noc spędzona na głębokości 250 metrów pod ziemią w wykutej w soli komorze Ważyn.
Kolejnego dnia uczniowie zwiedzili średniowieczny zamek królewski w Dobczycach z salą pamięci narodowej, salą tortur i salą historyczną, w której znajdowała się  replika armaty oraz makieta zamku.
Ostatnim punktem wycieczki był Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego w Dobczycach. Dzieci miały okazję poznać tradycję i zwyczaje mieszkańców Pogórza oraz  wziąć udział w warsztatach z ceramiki.
Na zakończenie słonecznej wycieczki  odbyło się  na dziedzińcu zamku, z którego roztaczał się piękny i malowniczy widok na jezioro Dobczyckie ognisko klasowe.  Uczniowie wrócili z wycieczki zadowoleni i pełni wrażeń.

Tekst: Paulina Zwijacz