Kotlina Orawsko – Nowotarska

W poniedziałek 3 czerwca 2024 roku udaliśmy się do miejscowości Podczerwone, gdzie znajduje się odkrywkowa kopalnia torfu. Do wyrobiska torfu dotarliśmy zabytkową kolejką wąskotorową. Podczas podróży przewodnik opowiedział nam jak powstały torfowiska, o znaczeniu torfu w życiu ludzi mieszkających dawniej na tym terenie, pokazywał nam rośliny charakterystyczne dla torfowisk: mech torfowiec, wełniankę, bagno czy borówkę bagienną,
dotykaliśmy torfu, obejrzeliśmy maszyny pracujące w kopalni oraz nieczynne wyrobisko poddane odbudowaniu. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób wykorzystywano mech, że borówki bagienne są jadalne, a kwitnące bagno pięknie pachnie.
Zdobyte wiadomości utrwaliliśmy w Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego – muzeum torfu znajdującym się w Chochołowie. Nowoczesna ekspozycja multimedialna przybliżyła nam wyjątkowość torfowisk . Mogliśmy tu zobaczyć, dotknąć i powąchać torf oraz poznać żyjącą na torfowiskach florę i faunę. O  ziołach rosnących na torfowiskach opowiedziała  wirtualna baba. Żyjące tu organizmy obejrzeliśmy pod mikroskopem, można było wziąć udział w quizie, obejrzeć zdjęcia, zobaczyć jak torfowiska zachowują się podczas deszczu,obserwować symulację powodzi. Dużą atrakcją była  ruchoma rosiczka, czyli mięsożerna roślina żyjąca na terenie torfowisk.
W Chochołowie odwiedziliśmy także izbę regionalną, w której podziwialiśmy wyroby ludowego rzeźbiarza oraz stare przedmioty domowego użytku wykorzystywane w dawnych czasach na tym terenie.

Była to bardzo atrakcyjna wycieczka. Polecamy innym klasom.

Tekst i zdjęcia: Teresa Hoły i Elżbieta Bobowska