2a w skansenie w Zubrzycy

9 maja uczniowie klasy IIa wyjechali na wycieczkę do skansenu w Zubrzycy Górnej, gdzie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Od ziarna do chleba”. Spacerując między drewnianymi chatkami dzieci poznawały historię dawnej Orawy, która kojarzy się między innymi z czarnym chlebem i moskolami wypiekanymi przez każdą gospodynię.  W trakcie zajęć uczestnicy młócili zboże cepami, czyścili ziarno na przetakach, mielili je na żarnach, a następnie zarabiali ciasto i formowali moskole, które piekli na „blasze”. Uczniowie nauczyli się, jak samodzielnie przyrządzić najprostszy orawski posiłek, by potem z apetytem go spożyć wraz z przygotowaną kawą zbożową. Pani przewodnik ciekawie opowiadała o dawnych zwyczajach związanych z wypiekiem chleba, jak i pracach związanych z jego przygotowaniem. Uczniowie z zainteresowaniem i z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, które wiele ich nauczyły. Wszyscy byli zadowoleni.
         Tekst: Zofia Skowronek