Pasowanie na czytelników 2023

Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, nic więc dziwnego, że pierwszoklasiści z utęsknieniem czekali na ten dzień. 24 listopada uczniowie klas 1a i 1b zostali uroczyście przyjęci do szkolnej braci czytelniczej. Aktu pasowania dokonała pani Joanna Bąk- bibliotekarka.
A wszystko zaczęło się od niespodzianki, jaką przygotowali aktorzy z 5a: Aniela Wolska, Hanna Grabowska, Julia Nawalaniec, Olivia Stanisławska, Hanna Palider, Tomasz Krzan i Jakub Tarnawski. Wystawili oni dla najmłodszych teatrzyk pt.„ Królewna Śnieżka” autorstwa Wandy Chotomskiej na podstawie książki ” Kabaret na jednej nodze”.
Zanim jednak pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie odpowiedzieli na garść pytań, zapoznali się z księgozbiorem dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, oraz prośbami książki. Następnie uroczyście przyrzekli, że będą szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Ten fakt potwierdzili odciskiem palca złożonym na pamiątkowym dyplomie.
Na pożegnanie każdy  uczeń z klasy pierwszej otrzymał książkę pt. „ Wnuczka antykwariusza ”. Te książki  nasza szkoła otrzymała od Instytutu Książki w ramach kampanii ,, Mała książka – wielki człowiek’’, której celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci. Projekt jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
W tym wyjątkowym dniu radość najmłodszych czytelników naszej biblioteki była ogromna, a przeżycia niezapomniane.

Tekst : Joanna Bąk