Kurierzy Tatrzańscy - Bohaterowie wojennych szlaków

8 października 2024r. uczniowie klasy 2 b wraz z panią Bernadetą Kurowską i panią Joanną Bąk wybrali się do Muzeum Palace, aby poznać niezwykłe historie Kurierów Tatrzańskich. Swoją ogromną wiedzą na ten temat podzielił się z dziećmi pan Wojciech Szatkowski. Uczniowie, mimo iż nie był to dla nich łatwy temat, z uwagą wysłuchali opowieści z czasów II wojny światowej. Dowiedzieli się, że w Budapeszcie powstała baza kurierska o nazwie Romek. Kurierzy przenosili z Zakopanego do stolicy Węgier ważne listy, które przechowywali w fiolkach, chlebie, a kobiety w puderniczkach. Ich działalność trwała około 6 lat. Kurierami byli zazwyczaj sportowcy, ludzie młodzi, przewodnicy tatrzańscy lub ratownicy TOPR. Najstarszy kurier miał 44 lata, a najmłodszy 16 lat. W sumie było ich 30. Do najsłynniejszych należeli: Stanisław Marusarz, Józef Krzeptowski, Helena Marusarzówna, Stanisław Frączysty, Wincenty Galica, Jan Kula, Roman Stramka.
Następnie drugoklasiści zobrazowali w formie komiksu zapamiętane prze siebie wydarzenia. W dziecięcy sposób narysowali górskie szlaki kurierów, przejścia graniczne, ucieczkę z więzienia… Nie było ani jednej pustej kartki. Każdy coś zapamiętał z opowieści pana Wojciecha. To była bardzo wartościowa lekcja historii. Uczniowie pełni wiedzy wrócili do szkoły, a następnego dnia wzięli udział w klasowym konkursie plastycznym "Kurierzy Tatrzańscy".

Tekst: Bernadeta Kurowska