Zawsze wytyczał szlaki- za nim szli inni…
Tegoroczny szkolny Rajd Zaruskiego przybrał nieco inny charakter ze względu na trudne warunki panujące w Tatrach. Zadecydowaliśmy, aby powędrować śladami naszego patrona pięknymi widokowo szlakami górskimi, jak również ulicami miasta docierając do miejsc związanych z pobytem i działalnością Zaruskiego, wyjątkowego człowieka, który z Zakopanem i Tatrami był związany jak liną taternicką przez 10 lat swojego życia. Skalę trudności dobraliśmy tak, aby każdy uczeń mógł wziąć udział w rajdzie bez względu na kondycję i umiejętności turystyczne.24 października 2022r. uczniowie wszystkich klas pod kierunkiem przewodników tatrzańskich i wychowawców wyruszyli spod szkoły na wycieczki. Kilka klas wybrało górskie wędrówki, bo jak mawiał Zaruski „ W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Uczniowie dotarli na Halę Gąsienicową skąd doskonale widać Żleb Zaruskiego opadający na wschodniej ścianie Kościelców. Inni podziwiali piękne widoki z Przełęczy na Patykach oraz z wierzchołków Wielkiego Kopieńca i Nosala. Wielu oglądając panoramę Tatr Wysokich z Rusinowej Polany rozpoznawali szczyty zdobyte zimą przez Zaruskiego.
Te klasy, które wybrały miejski spacer śladami Zaruskiego zwiedziły siedzibę TOPR-u przy ul. Piłsudskiego oraz bazę śmigłowca Sokół (Mariusz Zaruski był pierwszym Naczelnikiem Straży Ratunkowej, opracował rotę ślubowania ratownika TOPR-u i założył „Księgę ślubowań”, w której jako pierwszy złożył swój podpis). Uczniowie dotarli także pod Willę „Krywań” przy ul. Zaruskiego 6, gdzie państwo Zaruscy prowadzili pensjonat. Potem byli w Hotelu Aries, który stoi na miejscu dawnego Domu Turysty im. Mariusza Zaruskiego. Wędrując dalej uczniowie przeszli obok budynku Dworca Tatrzańskiego - dawnej siedziby TOPR-u. Ostatnimi punktami miejskiej wędrówki były zakopiańskie cmentarze. Pęksowy Brzyzek, na którym znajduje się mogiła z doczesnymi szczątkami generała Mariusza Zaruskiego oraz Nowy Cmentarz przy ul. Nowotarskiej, gdzie na jednej z tablic na Pomniku w Kwaterze Legionistów Polskich widnieje nazwisko generała brygady Mariusza Zaruskiego ( 1867-1941) - legionisty ofiar stalinizmu.
Tego dnia wszystkim uczestnikom szkolnego Rajdu Zaruskiego dopisywał świetny humor i sprzyjała słoneczna, jesienna pogoda.
Tekst: Joanna Bąk