Jodłówka Tuchowska 2014
W dniach 08.09.14 – 12.09.14 uczniowie klasy II b i klasy III a wraz z wychowawcami oraz opiekunami: Bogusławą Rapacz, Dorotą Masny, Iwoną Klimek, Katarzyną Kaletka, Jerzym Tęcza wybrali się na ,,Zieloną Szkołę” do Jodłówki Tuchowskiej. Podczas codziennych wycieczek zwiedzili: Skansen i Muzeum Pszczelarstwa ,,Bartnik” w Stróżach, Dom Malarek i Zagrodę Felicji Curyłowej w Zalipiu, Muzeum Lalek w Pilźnie, Muzeum Przyrodnicze im. K. i W. Tomków oraz Rezerwat Przyrody Nieożywionej ,,Skamieniałe Miasteczko” w Ciężkowicach, Dworek I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Muzeum Etnograficzne w Tarnowie, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce, Centrum Dziedzictwa Szkła i Muzeum Podkarpackie w Krośnie. Uczniowie zapoznali się z historią pszczelarstwa polskiego, w tym bartnictwa, z ręczną techniką malowania zalipiańskich ornamentów kwiatowych w wykonaniu miejscowych malarek ludowych, z procesem powstawania lalek z różnych stron świata, rekwizytami uzupełniającymi strój lalek oraz manufakturami pracowni lalek, z dorobkiem kolekcjonerskim Państwa Tomków poprzez wystawy: ptaków, ssaków, owadów, roślin oraz trofeów łowieckich, z życiem, twórczością i działalnością wielkiego Polaka Ignacego Jana Paderewskiego, z różnorodnymi technikami, technologiami, konstrukcjami związanymi z przemysłem naftowym i gazowniczym, ze zbiorem dokumentów reprezentujących liczne specjalności naukowo – techniczne (górnictwo, kolekcjonerstwo naftowe, gazownictwo ziemne, użytkowanie produktów naftowych), z życiem i działalnością Ignacego Łukasiewicza, z historią oświetlenia oraz z historią produkcji, sposobem tworzenia i zdobienia szkła stołowego i artystycznego.
Uczniowie brali udział w degustacji miodów naturalnych i miodowych potraw, w szklanych warsztatach wybijając szklane monety, w warsztatach ceramicznych lepiąc własne ,,dzieło artystyczne”, w warsztatach teatralnych przebierając się w stroje cygańskie oraz stroje minionych epok. Oglądali filmy: ,,I.J. Paderewski – mąż stanu”, I. Łukasiewicz – ojciec światowego przemysłu naftowego, ,,Wędrówki Romów”, ,,Historia produkcji szkła w Krośnie” oraz wysłuchali teatru kukiełkowego opartego na bajkach światowych bajkopisarzy. Wieczorami bawili się: tańcząc w dyskotece, śpiewając i pląsając przy ognisku, uczestnicząc w Konkursie Fryzur i Konkursie Karaoke oraz rywalizując między sobą w Szkolnej Olimpiadzie Sportowej.
Czas upłynął szybko, a przywiezione pamiątki pozostawią niezatarte wspomnienia o malowniczej Jodłówce Tuchowskiej i jej okolicach.
Zrelacjonowała: B.Rapacz